Duyuru Oyunun geleceği ve yeni özellikler hakkında

rudde

doer of awesome things
Proje Yöneticisi
Premium Club Üyesi
12 Nis 2020
48
21
10
Yeni otomatik güncelleme sistemimiz
Kraken'da gelecekte yapılacak güncellemelerin büyük çoğunluğu canlı sunucuya doğrudan eklenecek. Güncellemeler kanalındaki Build notlarının altındaki yenilikler maddelerinde > yerine .> ifadesini görüyorsanız güncelleme yayınlandıktan sonra anında canlı sunucuya eklendi anlamına geliyor. Eğer yıldızlı büyüktür işaretini görmüyorsanız sabah 05.00'te yedeklemeyle beraber planlı yeniden başlatmamızın ardından güncelleme, canlı sunucuya otomatik olarak kuruluyor.

Bu bağlamda otomatik güncelleme sistemini tamamladığımız için, genelde öğlen 12.00 civarında yaptığım birkaç dakikalık sunucu yeniden başlatması da olmayacak. Build 275'ten itibaren bu özellikle devam edeceğiz.

Kabul edilebilir en düşük verim oranı özelliği personellere de veriliyor
Çeşitli nedenlerden ötürü, öngöremediğim, henüz bildirilmeyen durumlarda TPS düşüşü ben müdahale edene kadar devam ediyor. Sürekli TPS düşüş durumlarında "kabul edilebilir en düşük verim oranı" uygulamasını personellere de getiriyoruz. Personeller, /@tpsmin <1-20> geliştirici komutunu kullanarak kabul edilebilir en düşük verim oranını değiştirebilecek.

On dakikalık periyotlarla birkaç kere kabul edilebilir en düşük verim oranının altında bir verim oranı ölçülürse sunucunun son üç saat timings raporu tarafıma gönderilirken aynı zamanda sunucu da hafızasını temizlemek amacıyla yeniden başlatılacak. Böylece hem ben sorunun kaynağını daha kolay tespit edebileceğim, hem de siz uzun süreli TPS düşüşleriyle oyundan soğumayacaksınız.

Personeller, Build 275'ten sonra yukarıda belirttiğim komutu kullanabilir.

Ar-Ge ekibinin sürekli yenilenmesi
Öncelikle, "Ar-Ge nedir?" sorusunu bir cümleyle açıklayayım. Ar-Ge, açılımından da anlaşılacağı gibi araştırma ve geliştirme ekibimiz. gönüllü oyunculardan oluşuyor ve ellerinden geldikçe mantıklı öneriler yaparak ve hataları bildirerek Projects'in gelişmesine katkıda bulunuyor.

Ar-Ge ekibi için yakın zamanda bir başvuru formu oluşturulup argeapp.projects.gg servisi açılacak. İlerleyen günlerde bu servisi açtığımızda discord sunucumuzdan duyuru geçeceğiz. Sizden isteğim, eğer sürekli oyunu oynayan biriyseniz Ar-Ge ekibine katılmanız. Projects'e Haziran sonuna kadar çok vakit ayırma şansım yok bu yüzden bug reportlarda ve öneriler kısmında ekip olarak çalışmamız gerekiyor.

Kişisel not
Tamamen dürüst konuşacağım. 2018 Ağustos'tan beri Projects'e bir hafta bile bakmadan geçirmediğim olmadı. Geçen sene bir keresinde üniversite sınavına hazırlanıyorken 6 gün bakmadığım olmuştu, sadece bunu hatırlıyorum. Şu an gördüğünüz platform, ekip düzeni birçok insanın katkısıyla beraber benim ayırdığım olağanüstü süreyle oluşuyor. Çok zeki bir insan değilim, çok yetenekli bir insan değilim, üst düzey bir yazılım bilgim yok. Ama elimden gelenin en iyisi bu. Vaktim yettiğince de Projects'in her sunucusunda da elimden gelenin en iyisini yaptığımı düşünüyorum.

Bu yazıyı yazdığım forumdan tutun, oyun makalelerini içeren wiki servisimizi, discord sunucu düzenimizi, Kraken ve Dead End sunucusunun tamamını baştan aşağı harcadığım vakitle hazırladım. Arada takıldığım kısımlarda Nano gibi birkaç kişinin yardım ettiği oldu ama bu tek başıma olduğum gerçeğini değiştirmez. Birisi gelip de elimden tutup ben de yardım edeceğim demedi (wiki makalelerin çoğunluğunu da -sıfırdan kurduğum wiki ekibi- tamamladı). Hakkını iade etmek gerekirse donanım kısmına son bir senedir neredeyse hiç vakit ayırmadım. Yaklaşık olarak son bir yıldır, Projects sunucularının barındırma sisteminin tamamı da MBD'nin emeğiyle oluşuyor. Tek tük özellikler için buraya credit bölümü yazmak istemiyorum. Çok merak ediyorsanız oyun içerisinden /thanks yazarak credit listesine bakabilirsiniz.

Lafı daha fazla uzatmadan sadede geleyim. Geçen sene üniversite sınavında istediğim bölümü kazanamadığım için tekrar hazırlanıyorum. Azalan süreden ötürü de 29 Haziran'a kadar Projects ile ilgilenme vaktim olmayacak. Ar-Ge ekibindeki yeniliği de bu yüzden düşündüm. Ben oyun içine bir süreliğine bakamazken bu süreçte Ar-Ge'nin hiç olmadığı kadar iyi çalışması gerekiyor. Umarım benim bu ara vermem çok hissedilmez ve keyifle oynamaya devam edersiniz, görüşürüz. <3

-- rudde'de bıraktıysa buranın tadı kaçar vb. konulara girmeyin. Benim bir yere gittiğim yok, geriye kalan Projects ekibinin de bir yere gittiği yok. Sadece önümüzdeki ay sonuna kadar yetkimin gerektirdiği işlere vakit ayıramayacağım hepsi bu.

-- Bakamayacağım süre boyunca bana zorla baktırılmaması için discord'ta görünür yetkili rollerimi alacağım. Lütfen sunucular hakkında çok önemli bir şey olmadığı sürece bana herhangi bir yerden ulaşmayı denemeyin.

-- Bu konuyla ilgili birkaç söz söylemek isterseniz discord DM'imden veya başka bir yerden ulaşmak yerine konu altına yorum olarak gönderin. Bir şeyler yazmış mısınız diye arada konuyu takip edeceğim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Yunus113

FunyDark

Üye
8 May 2020
3
2
5
Bazı zamanlar bir çok şeyden fedakarlık yapmak gerekli oluyor. Bu yeri geliyor uyku, zaman ve ailen ile birlikteliğin olabiliyor. Helede iyi bir gelecek için sınavlara vereceğin odak ve zamanın oluyor. İnşallah verimli bir şekilde çalışarak istediğin bölümü kazanabilirsin. Bol şanslar.

• Beğen
Tepkiler: forconsama

rudde

doer of awesome things
Proje Yöneticisi
Premium Club Üyesi
12 Nis 2020
48
21
10
Bazı zamanlar bir çok şeyden fedakarlık yapmak gerekli oluyor. Bu yeri geliyor uyku, zaman ve ailen ile birlikteliğin olabiliyor. Helede iyi bir gelecek için sınavlara vereceğin odak ve zamanın oluyor. İnşallah verimli bir şekilde çalışarak istediğin bölümü kazanabilirsin. Bol şanslar.
Teşekkürler. :)

• Beğen
Tepkiler: ELDERuzii